Tim trenutno istražuje da li kod, koji su nazvali Xq21, može postati potpuno funkcionalan u budućim generacijama.
Istraživači sa Medicinskog fakulteta na Univerzitetu Tufts su analizirali genome ljudi i došli do zapanjujućeg otkrića.
Nakon analize genoma 2.500 osoba, tim je otkrio 19 novih delova nehumanog DNK unutar ljudskog genoma, što znači da naša DNK ima čak 8% virusne DNK.
Ova DNK se najverovatnije prenosila sa generacije na generaciju u poslednjih 670.000 godina, a moguće je da ova virusna DNK izaziva neke od današnjih bolesti.
Međutim, najalarmantnija je činjenica da su stručnjaci pronašli fragmente virusnog koda koji je potpuno netaknut i da u svakom trenutku može da se aktivira.
Autor i virolog Džon Kofin je rekao: “Postoji mogućnost da ovaj drevni virus postane zarazan, što bi bilo vrlo uzbudljivo jer možemo proučavati virusnu epidemiju koja se dogodilo odavno.“
Tim trenutno istražuje da li kod, koji su nazvali Xq21, može postati potpuno funkcionalan u budućim generacijama.
Koautor Zakarije Vilijams je rekao: “Brojne studije su pokušale da povežu te endogene virusne elemente sa rakom i drugim bolestima, ali problem je u tome što još uvek nije pronađena ni jedna veza.“
Virusni lanci u humanim genomima su poznati kao ljudski endogeni retrovirusi, ili HERV-i i predstavljaju kopiju drevne virusne DNK u genomima ljudskih predaka.
Genetski istraživač Džefri Kid je rekao: “To su ostaci drevnih događaja koji nisu prisutni kod celokupnog čovečanstva, nego samo kod nekih ljudi.“
Webtribune.rs