Iako se naučnici još uvek bore da objasne tačno šta je crna rupa, oni sada ispituju novih saznanja koja su u suprotnosti misterioznih entiteta – bele rupe.
Ono što naučnici znaju o crnim rupama je da su to tačke u svemiru gde je gravitacija toliko intenzivna da ni svetlost ne može pobeći – što znači da ih je nemoguće videti, čak i sa modernom tehnologijom.
Iako ništa vezano za crne rupe trenutno nije sigurno, stručnjaci veruju da ka jednom informacija uđe u crnu rupu, ona je izgubljena zauvek – iako je to protiv zakona fizike.
Još jedna stvar u vezi crnih rupa gde se su zakoni fizike odbačeni je slučaj horizonta crne rupe – tačka u kojoj ništa ne može pobeći od njenog privlačenja, što je poznato kao singularitet.
Kao što je često slučaj sa singulartetima u svemiru – sa jedinim drugim velikim praskom gde je to nemoguće objasniti aktuelnim naučnim metodama – često postoji deo slagalice koji nedostaje.
I tu bele rupe dolaze u jednačinu.
Neki smatraju da bi teoretski bele rupe jednostavno mogle biti drevne crne rupe koje su počele da izbacuju sve materije i informacije koje su usisavale tokom vremena, što znači da informacije možda nisu nestale zauvek.
Druga teorija je da bi bele rupe mogle biti portal crnih rupa iz drugih dimenzija.
Bele rupe bi bile jezive suprotnosti crnih rupa, sa nedokučivom količinom materije i informacija koje izlaze iz njih – ali to mora doći od nekud.
Teorija mulltiverzuma kaže da naš univerzum možda nije jedini koji postoji, nego da postoji beskonačan broj univerzuma.
Svi univerzumi bi verovatno bili slični po svom izgledu, što znači da bi i oni imali crne rupe i bele rupe.
Ako crne rupe usisavaju sve što dođe blizu njih u jednom univerzumu, sve što se uzme u jednom kosmosu bi moglo biti ispušteno u drugom.
To bi čak moglo ići u pravcu objašnjenja Velikog praska.
Ako se u drugom univerzumu dogodila supernova, rezultirajući crnom rupom, bela rupa bi mogla biti rođenje našeg univerzuma, sa materijom koja je ispala iz tog univerzuma da stvori naš.
Nikodem Poplavski, teoretski fizičar sa Univerziteta u Nju Hejvenu, napisao je za InsideScience.org: “Šta je pokrenulo veliko prasak? Šta je uzrokovalo okončanje naduvenosti? Šta je izvor misteriozne tamne energije koja očigledno izaziva univerzum da ubrza svoju ekspanziju?“
Poljski fizičar opisuje crne rupe kao “peći“ univerzuma. Kada je ovo seme na dnu, i sa crnom rupom koja ga izvrće gotovo brzinom svetlosti, maleno seme postaje izvrnuto i sabijeno, dok odjednom ne eksplodira, rađajući sve ono što znamo.
On dodaje: “Torzija, dakle, daje teoretsku osnovu za scenario u kojem unutrašnjost svake crne rupe postaje novi univerzum.“
Webtribune.rs