Naučna fantastika se ponovo pretvara u realnost. Naučnici planiraju da zamrznu astronaute unutar “kapsule za spavanje“ kako bi mogli da izdrže i prežive veoma duga putovanja u daleke vanzemaljske svetove u kosmosu.
Planirano je da se tehnologija testira na odboru Međunarodne svemirske stanice u narednih 12 meseci.
Futurističke kapsule će omogućiti astronautima da se “hiberniraju“, dokazujući još jednom da tanka linija deli naučnu fantastiku i realnost. Slične tehnike su viđene u popularnim filmovima kao što su Interstellar i Passangers.
Sledeći “logičan“ korak čovečanstva je da prenese ljudski rod na drugu planetu. Dok se mi pripremamo da posetimo planete poput Marsa, moramo početi da razmišljamo o tehnologiji koja će nam omogućiti da tamo stignemo živi i zdravi. Kako bi se došlo do udaljenih svetova – izvan našeg solarnog sistema – naučnici su počeli da rade na “kapsulama za spavanje“.
Mars, koji je trenutno planeta broj jedan koju želimo da posetimo, može se dostići – sa današnjom tehnologijom – za oko šest meseci.
Da bi se došlo do Plutona – koji se nalazi na rubu našeg sunčevog sistema – najbrže bespilotne letelice su putovale skoro deset godina.
To znači da, kako bi se čovečanstvo prebacilo na mesta kao što je Pluton, moramo mnogo da unapredimo našu svemirsku tehnologiju. Prema rečima naučnika, spuštanjem prosečne telesne temperature – 37 stepeni celzijusa – na oko 32 stepena celzijusa, naše telo podešava i broj otkucaja srca – kao i krvni pritisak – i indukuje se stanje sna.
Zanimljivo, doktori su već koristili ovu tehniku za lečenje pacijenata sa srčanim zastojem i srčanim insuficijencijom, kako bi imali više vremena za procenu štete.
Korišćenjem ove tehnike, pacijenti se zadržavaju u komatoznom stanju koje može trajati do četiri dana. Međutim, naučnici na Spaceworks – kompaniji koja razvija kapsule koristeći metod nazvan “terapeutska hipotermija“ – smatraju da bi se to stanje moglo održavati mesecima.
Predsednik Spaceworks-a, Džon Bredford, rekao je u intervjuu za Quartz: “Naš cilj je da sa dana i nedelja dođemo na mesece.“
Kako navodi Quartz, kapsule Spaceworks-a će verovatno izgledati slično kao u filmovima naučne fantastike – sa nekoliko ključnih razlika.
“Lične kapsule imaju neke prednosti. Možete da kontrolišete svačiju temperaturu pojedinačno. One takođe dobro dođu u slučaju kvara ili vanrednog stanja. Ali takva vrsta dizajna bi dodala dosta težine na svemirskom brodu. Zato inženjeri Spaceworks-a naginju ka otvorenoj, zajedničkoj komori. Tu bi bilo nekih robotskih ruku i sistema za praćenje koji bi brinuli o putnicima. Imale bi male cevi za hlađenje, kao i neke sisteme za zagrevanje, koji bi ih vratili iz tog stanja“, navodi Bredford.
Sledeći korak – kako izjavljuje Spaceworks – je početak testiranja kapsula na životinjama, a to bi se moglo desiti u roku od godinu dana.
Webtribune.rs