Quantcast
Channel: IZA OGLEDALA - WebTribune
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4902

HITLEROVA TAJNA ORUŽJA: Nacisti su ovim mašinama hteli da preokrenu tok istorije – VIDEO

$
0
0

629514_horten-ho-229_f

Hitlerovi inženjeri su u tajnosti napravili neke od najambicioznijih projekata i ubrzano razvijali napredne tehnologije mnogo decenija pre njihovog vremena. U jesenjem broju časopisa “Weapons of WWII” za 2015. godinu predstavljen je deo Hitlerovog arselana modernog naoružanja.

Hitlerov nevidljivi bombarder “leteće krilo”

Bombarder Horten Ho 229, poznat kao “Hitlerovo tajno oružje”, mogao je da prenese 1.000 kg naoružanja, a leteo je na visini od 1.500 metara, brzinom od oko 970 km/h.

Imao je dva turbo-mlazna motora, dva topa i rakete R4M i bio je prvi “nevidljivi” avion. Prvi let je obavio 1944.

Prema podacima Instituta “Smitsonijan”, komandant nacističkog ratnog vazduhoplovstva Herman Gering stavio je na raspolaganje pola miliona nemačkih rajh maraka braći Rajmaru i Valteru Hortenu da naprave avion.

Zbog brojnih problema, “Hortenu” nije bio suđen dug život. Ipak, poslužio je kao inspiracija za moderne nevidljive letelice poput B-2 bombardera kompanije “Nortrop Graman”.

Radio-navođena bomba “Fric X”

“Fric X” se smatra “pretečom pametnih bombi”. Reč je o eksplozivnoj napravi teškoj 1.600 kilograma, opremljenoj radio-prijemnikom i naprednim repnim komandama za navođenje bombe do cilja.

Prema podacima Američkog ratnog vazduhoplovstva, “Fric X” je probijao oklop do dubine od 70 centimetara i mogao je da se baci sa visine od 6.000 metara do koje protivvazdušna odbrana u to vreme nije mogla da dopre.

Manje od mesec dana nakon što je bomba razvijena, nacisti su potopili italijanski bojni brod “Roma” u vodama Sardinije, septembra 1943. Međutim, njena primena je bila ograničena, budući da je mogao da je nosi samo jedan avion “Luftvafea”.

Samohodna mina na daljinsko upravljanje

Nacistički mini tenk “Golijat” to ime svakako nije dobio zbog svoje veličine. Oružjem se upravljalo pomoću džojstika, a za pogon su mu služila dva elektromotora, koja su kasnije zamenjena motorima na gas. Mogao je da preveze između 60 i 100 kg eksploziva, koji je ostavljao na protivničkim položajima.

Nemci su proizveli više od 7.000 “Golijata” tokom rata i utrli put za razvoj oružja sa daljinskim upravljanjem.

Avion na raketni pogon, brži za gotovo 500 km/h od najbržeg aviona

Krajem 1930-tih godina, Nemci su razvili mlazni avion na raketni pogon “Meseršmit Me 163 Komet”, koji je dostizao brzinu od preko 1.100 km/h.

Poređenja radi, ponos američkog ratnog vazduhoplovstva “P-51 Mustang” dostizao je brzinu od 700 km/h.

Proizvedeno je više od trista aviona “Komet”, opremljenih sa dva topa od 30 mm. Njihova velika brzina je bila i dar i kletva. Bili su dovoljno brzi da izbegnu savezničku artiljeriju, ali i prebrzi da je pogode.

Meseršmit Me 323 “Džin”

Avion je imao šest motora, raspon krila od 55 metara i mogao je da ponese preko četiri tone opreme. Kroz vrata na nosu ulazili su tenkovi, artiljerija i ljudstvo i stizali do odredišta, ponekad udaljenog i preko 1.000 kilometara. Proizvođači aviona “Junkers” i “Meseršmit” imali su rok od svega 14 dana osmisle avion koji će moći da transportuje gomilu tenkova, ljudstva i artiljerije preko kanala Lamanš radi zauzimanja Londona. Usvojen “Meseršmitov” predlog i tako je nastao “Me 321”.

Iako su Nemci na kraju odustali od plana da napadnu Britaniju (operacija “Morski lav”), “Me 321” je našao veliku primenu na istočnom frontu.

Međutim zbog mnoštva problema, nemački piloti teretnih aviona zatražili su nešto bolje od “Me 321”. Proizvedeno je svega 200 komada i većina njih je otišla u staro gvožđe. Nekoliko njih je usavršeno i tako je nastao “Me 323”.

Godine 1943. flota “Džinova” je poslata kako bi donela zalihe nemačkim vojnicima u Tunisu. Međutim, džinovski cilj, koji je leteo “brzinom” od 217 km/h, nije bio idealno rešenje. Kako navodi sajt World War II Today, od 27 aviona “Me 323”, koji su sa Sicilije poleteli u Tunis, 22 su oborena i pala u Sredozemno more.

(businessinsider.com)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4902

Trending Articles


Kraljica noci - epizoda 3


Porodica Serano - epizoda 128


Ertugrul - epizoda 134


Anali - Epizoda 50


Brother Bear 2 (2006)


Moja draga - epizoda 31


Порекло презимена, село Прогорелица (Краљево)


Endometrijum


Grijeh i sram


Od: Natasa