Astronomi su uočili “crnu rupu” koja je skoro stara koliko i sam univerzum, što stavlja ogroman znak pitanja na teoriju “velikog praska”.
Stručnjaci su otkrili enormnu “crnu rupu” koja ima 800 miliona puta veću masu od sunca i naučnici tvrde da zakoni fizike diktiraju da ona ne bi trebala da postoji.
“Crna rupa” je 13 milijardi svetlosnih godina udaljena od Zemlje, što znači da se formirala samo 690 miliona godina nakon “velikog praska” kada su zvezde tek počele da se oblikuju.
Robert Simko, profesor fizike na “Kavli” institutu za astrofiziku i svemirsko istraživanje na Institutu za tehnologiju u Masačusetsu (MIT) je izjavio:
„Ovo je jedini objekat iz tog doba koji smo posmatrali. Ima izuzetno veliku masu, a opet, univerzum je toliko mlad da ovo ne bi trebalo da postoji. Univerzum jednostavno nije toliko star da bi napravio tako veliku crnu rupu. To je vrlo zbunjujuće.“
Eduardo Banjados, naučnik “Karnegija” koji je uočio “crnu rupu”, kaže da ne postoji šansa, uziumajući u obzir trenutne naučne činjenice, da bi crna rupa mogla prikupiti toliku masu tokom prve faze postojanja univerzuma.
„Prikupljanje sve ove mase za manje od 690 miliuona godina je ogroman izazov za treorije rasta supermasivne “crne rupe”.“
Profesor Simko je na kraju dodao i ovo: „Ukoliko započnete sa semenom kao što je velika zvezda, i pustite da raste najbržim mogućim tempom i započnete u momentu velikog praska, nikada ne biste mogli napraviti nešto što ima 800 miliona solarnih masa – to je nerealistično”.
Dakle, mora da postoji drugi način na koji je formirano. Kako se to tačno dogodilo– niko ne zna.
Ono što je pronađeno je to, da je univerzum bio na polovini svog puta, kada su prve galaksije izašle iz svojih čaura od neutralnog gasa i počele da sijaju.
To je najtačnija mera tog vremena, i stvarna indikacija na period kad su se prve zvezde “upalile”.
Webtribune.rs