Sveti broj četiri je smatran savršenim brojem sa dubokim simboličnim značenjem širom sveta koje datira još od nastanka čovečanstva.
Vezuje se za zemlju, jednakost, razumnost i poverenje, simboliše stabilnost, smirenost, red, naporan rad i čvrste osnove.
Takođe je svet brojnim Indijancima koji imaju četiri svete planine, četiri pravca, četiri boje, četiri sveta, četiri svete biljke i četiri doba dana. Svi događaji i postupci se vezuju za ovaj broj jer je sve stvoreno u četvorkama. Oni definišu vreme i prostor pomoću četiri svetlosna fenomena: zora (belo, istok), podne (plavo, jug), večernji sumrak (žuta, zapad) i noć (crna, sever).
U Aristotelovo vreme je grupa mislilaca odnosno takozvanih “Pitagorejaca“ podučavala o tome da tetraedar simbolizuje Boga i da je četiri savršen broj.
Od 4 strane sveta, Bog je ostavio Severni pol nedovršen, govoreći „ukoliko bude postojao neko jednak meni, neka ga on završi kao ostale“. On je rezervisan za duhove, demone, đavole i oluje.
Međutim, četiri uglavnom simbolizuje četiri strane sveta (istok, zapad, sever, jug), četiri mesečeve faze, četiri vetra i četiri elementa: zemlja – vazduh – vatra – voda, u zapadnjačkoj tradiciji kao i u budizmu.
Kao jevrejski simbol se broj četiri vezuje za “Četiri pehara vina” koji se ispijaju, “Četiri pitanja” koja se postavljaju, “Četiri sina” sa kojima se treba nositi i “Četiri izraza” iskupljenja koje treba reći i svi ovi događaji se održavaju tokom jevrejskog praznika “Prelaženja”.
U Bibliji ovaj simbol takođe ima moć.
Geneza 2:1 o reci govori da… „izlazi iz raja kako bi zalila bašte i odatle je razdvojena u četiri glave (Pišon, Gihon, Tigar, Eufrat)” i četiri zveri se spominju u u Danielu 7:2 „Video sam u svojoj viziji po noći, u čudu, četiri vetra raja su talasala veliko more. I četiri velike zveri su izašle iz mora, drugačije jedne od drugih“.
Matija 24:31 kaže da „…će poslati svoje anđele a glasnim trubama koji će izabrati iz četiri vetra, od jednog kraja raja do drugog…“
Postoji “četiri Gospela”: Matija, Marko, Luka i Jovan i “Četiri Jahača apokalipse” se javljaju u „Knjizi otkrovenja“, a po Jovanu 19:23, „..kada su vojnici žrtvovali Isusa oni su uzeli njegovu odeću i napravili četiri dela, po jedan za svakog vojnika…“
U Ezekielevoj prvoj viziji, nebo se otvara i on vidi oluju koja dolazi sa severa- “Četiri živa stvorenja” se pojavljuju sa proročanskom porukom od Boga (Ezekiel 1:1 – 1:28).
Stvorenja su prenosila tron sa četiri strane i četiri točka. Svako od četiri stvorenja ima četiri lica (lice čoveka, lava, vola i orla) i četiri krila (1:6).
Stari Grci su ga imali kao simbol pravde, a “Pitagorejci” su govorili da se pravda sastoji od jednako jednakog ili kvadratnog broja jer podjednako vraća, a oni su odredili da četiri bude prvi kvadratni broj.
U hinduizmu, broj četiri se vezuje za božansko savršenstvo, te postoje četiri ciklusa joge.
Suština učenja Bude se bazira na “Četiri Plemenite Istine” – patnja, njen uzrok, njen kraj i uzrok koji dovodi do njenog kraja.
Kinezi imaju drugačiji pristup jednocifrenim brojevima od zapadnjačke kulture, koji su pod velikim uticajem pitagorejske numerologije. U Kini svaki broj ima svoj sopstveni zvuk kada se naglas izgovori.
Ukoliko broj zvuči slično reči za koju se smatra da je negativna ili nesrećna, taj broj takođe dobija isto značenje. Četiri se smatra vrlo nesrećnim jer zvuči kao reč za „smrt“ i izbegava se u mnogim delovima Kine, kao i u Vietnamu, Koreji i Japanu.
Uprkos tendencije da ga ne vole, broj četiri je i dalje popularan u Kini i izražava pojedine religijske ideologije. U budizmu, “Četiri Veličanstva” se odnose na Zemlju, Vatru, Vodu i Vetar, dok u taoizmu se ona odnose na Nebo, Zemlju, Tao i Čoveka.
Pritom, Četiri moralna kriterijuma koja se poštuju u Kini su dobronamernost, pravednost, uljudnost i mudrost.
Kineske legende govore o “Četiri Kralja zmajeva” koji vladaju na četiri mora i svako more odgovara određenoj strani sveta. Oni imaju moć da kontrolišu oblake, kišu i mora. Ukoliko su uznemireni, prouzrokovaće poplave. Oni žive u kristalnim palatama koje čuvaju generali krabe i vojnici škampi.
Webtribune.rs