Rusija je započela ubrzano skladištenje zlatnih poluga iz celog sveta jer se povećava strah od Svetskog rata.
Prema rečima argentinskog finansijskog stručnjaka Gabrijela Rubinštajna, Centralna banka Rusije kupuje poluge neviđenom brzinom.
Zlato se skladišti da se zaštiti ruska ekonomija u slučaju da izbije Treći svetski rat.
“Zemlje skladište zlato iz strateških i odbrambenih razloga; na primer, u slučaju da se odnosi između nacija naruše i njihove valute izgube svoju vrednost,“ rekao je Rubinštajn.
Ako dođe do takve situacije, prema rečima eksperta, rezerve zlata bi bile osnova za novu valutu ili druga vredna sredstva u budućnosti.
“Zlato, ovaj večni finansijski resurs, ima stvarnu vrednost u poređenju sa drugim finansijskim sredstvima. Ruska vlada veruje da je bolje imati više zlatnih resursa nego dolara. Hipotetički govoreći, ako Rusija poseduje tone američkih dolara a SAD žele da oštete njenu ekonomiju, to bi bilo moguće kroz valutne manipulacije,“ rekao je Rubinštajn, dodajući da zlato grantuje suprotnost takvom scenariju.
Centralna banka Rusije je značajano povećala tempo svog otkupa zlata. U periodu od januara do septembra 2017. godine, regulator je kupio 4,2 miliona oz. tr. dragocenog materijala vrednog preko 5 milijardi dolara, što je za 15 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.
Od 1. oktobra, Centralna banka Rusije poseduje 73,6 milijardi u zlatnim rezervama, u poređenju sa 65,5 milijardi pre godinu dana.
Rusija je povećala svoju kupovinu zlatnih poluga nakon sankcija koje su nametnule SAD i Evropska unija nakon referenduma o Krimu 2014. godine, i početka vojnog sukoba u istočnoj Ukrajini.
Od tada, prema Svetskom veću za zlato, Centralna banka Rusije je svakih šest meseci dodavala oko 100 tona u svoje rezerve zlata, što je više nego bilo koja druga centralna banka u svetu.
Trenutno je Rusija sedma na svetu po veličini poseda zlatnih poluga, i ako nastavi trenutni tempo svog kupovanja zlada, verovatno će se pomeriti na šesto mesto, nadmašivši Kinu sa njenim trenutnim rezervama od 1.842 tone.
Tokom protekle decenije, Centralna banka Rusije je promenila svoju politiku upravljanja zlatom i deviznim rezervama, uključujući i smanjenje učešća evra sa 40 na 26 odsto i povećanje svojih rezervi zlata sa 8 milijardi dolara na 73,6 milijarde dolara od 1. oktobra ove godine.
Webtribune.rs