Saturnov misteriozni mesec Titan bi mogao biti mnogo podobniji za nastanjivanje nego što su to prethodno naučnici mislili.
Titan je mesto koje, na prvi pogled, ima mnoge stvari koje su nama poznate poput okeana, reka, snežnih planina, pa čak i aktivni klimatski sistem.
Ukoliko, pak, pogledate bliže, postaje očigledno da Titan ne može biti više vanzemaljski. Njegove reke i okeani nisu ispunjeni tečnom vodom već egzotičnom formom tečnih hidrougljenika, dok su vrhovi planina prekriveni snegom zapravo prekriveni slojem metana a ne zaleđene vode .
Sada kad su naučnici analizirali podatke koje je prikupila NASA-ina svemirska letelica Kasini, pronašli su ono što se čini da anioni ugljeničnog lanca – gradivni blokovi kompleksnijih molekula i ključni indikatori da je Titan daleko od kruga pakla nepodobnog za život i da bi mogao možda podržati razvoj primitivnog oblika života.
Ovo otkriće takođe sugeriše da bi i drugi svetovi nalik na Titanu možda mogli biti nastanjivi.
„Napravili smo prvu nedvosmislenu identifikaciju ugljeničnih lanaca aniona u atmosferi nalik na planetarnu,“ izjavio je glavni autor studije Ravi Desai sa Univerziteta u Londonu.
„Verujemo da je ovo ključni oslonac za proizvodnju većih i kompleksnijih organskih molekula, poput mesečevih velikih maglenih čestica.“
„Ovo je poznat proces u međuzvezdanom prostoru – veliki molekularni oblaci od kojih se zvezde same formiraju – ali sad smo ih videli u potpuno drugom okruženju, što znači da bi ovo moglo predstavljati univerzalni proces za produkciju složenih organskih molekula.“
„Pitanje je da li bi se ovo isto moglo događati i u drugim nitrogen-metanskim atmosferama poput na Plutonu ili Tritonu, ili na egzoplanetama sa sličnim svojstvima?“
Webtribune.rs