Quantcast
Channel: IZA OGLEDALA - WebTribune
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4904

Ruski kosmonaut već živi u budućnosti – dokazujući da je putovanje kroz vreme moguće

$
0
0

.

Putovanje kroz vreme je moguće i već se dogodilo, kaže nekoliko uglednih fizičara.

Jedan od načina da se otputuje kroz vreme u budućnost bi bilo putovanje brzinom svetlosti u svemir, kako je to prvo rekao Albert Ajnštajn.

Zaista, kosmonaut Sergej Krikaljov tehnički živi u budućnosti zbog njegovog produženog boravka na Međunarodnoj svemirskoj stanici.

Nakon provođenja skoro 804 dana u svemiru, on se vratio na Zemlju 0,02 u budućnosti zahvaljujući procesu poznatom kao dilatacija vremena.

Prema prihvaćenim teorijama o putovanjima kroz vreme, inženjeri bi trebalo da izgrade svemirski brod koji bi mogao da putuje brzinom svetlosti i krenu u svemir.

Teoretski fizičar i teoretičar struna Brajan Grin, sa Univerziteta Kolumbija, je rekao: “Možete napraviti svemirski brod, otići u svemir i putovati skoro brzinom svetlosti, okrenuti se i vratiti se.“

“Zamislite da izađete na šest meseci, okrenete se i vratite se na šest meseci.“

Dok putujete brzinom svetlost, vreme ostaje sporo u odnosu na ljude koji se nalaze na Zemlji.

rusija kosmonaut

Kao rezultat toga, vi biste išli brzo dok bi vaš sat još uvek išao sporo.

Profesor Grin: “Kada izađete sa svog broda, vi ste jednu godinu stariji, ali je na Zemlji prošlo mnogo, mnogo godina.“

“Prošlo je 10.000, 100.000 ili milion godina, zavisno od toga koliko ste blizu brizine svetlosti putovali.“

Međutim, jedini problem je taj što bi mašina koja putuje takvom brzinom zahtevala “nezamislivu“ količinu energije, dok bi se stres iz centrifugalne sile na telo verovatno pokazao kao fatalan.

Ali postoji još jedan izvodljiv način za putovanje kroz vreme, a to ponovo uključuje odlazak u svemir.

Ajnštajn je takođe izneo teoriju o tome da ako biste se pozicionirali na ivicu crne rupe, vreme bi teklo sporije.

Profesor Grin objašnjava u svom Big Thing videu: “Neko vreme provedete pored crne rupe, vratite se, izađete sa svog broda i bićete u nekoj godini u budućnosti, u zavisnosti koliko ste bili blizu ivice crne rupe i koliko dugo ste ostali tamo.“

“To je putovanje kroz vreme u budućnost.“

Ali putovanje kroz vreme se već dogodilo.

Serijski rezident MSS, Sergej Krikaljov, drži rekord za najduže provedeno vreme u svemiru od 803 dana, 9 sati i 39 minuta.

MSS putuje oko 7,66 km/s kada orbitira oko Zemlje, a zbog velike brzine i dužine vremena koje je proveo u svemiru, ovaj kosmonaut se zapravo vratio na Zemlju 0,02 sekunde u budućnosti zahvaljujući procesu poznatom kao dilatacija vremena.

Fizičar Kolin Stjuart je rekao u Ted Talk-u da je dilatacija zbog gravitacije “prilično mala jer je gravitacija Zemlje prilično slaba, pa tako dilatacija vremena zbog njihove brzine pobeđuje, a astronauti zaista otputuju u maleni deo svoje budućnosti.“

Ali što se tiče onih koji žele da putuju u prošlost, možda i nemate toliko sreće.

Grin kaže: “Niko nije dao definitivan dokaz da se može putovati u prošlost.“

“Ali svaki put kada pogledamo predloge i detalje, čini se nekako jasnim da su oni na samoj ivici poznatih zakona fizike.“

“I većina nas oseća da kada fizika napreduje do tačke gde ćemo još bolje razumeti stvari, ovi predlozi će biti isključeni, neće funkcionisati.“

Webtribune.rs


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4904

Trending Articles


Zimsko sunce - epizoda 5